Een lek bij het Kadaster zorgt ervoor dat iedereen toegang kan krijgen tot het afgeschermde deel van de database van de instantie. Tik een naam in, dan krijg je het bijbehorende adres – ook van politici en beroemdheden.
Door het lek kan je daadwerkelijk een voor- en achternaam invoeren, en krijg je de adresgegevens van die persoon, zolang die een koophuis heeft. In adressen uit het Kadaster wordt ook actief gehandeld in bijvoorbeeld criminele Telegram-groepen. Inmiddels heeft het Kadaster actie ondernomen, op last van de Autoriteit Persoonsgegevens.
Maar het belangrijkste euvel is niet opgelost: het blijft voor iedereen met een professioneel account mogelijk om in de database te zoeken op naam. Uiteindelijk moet die professionele zoekfunctie worden beperkt tot specifieke beroepsgroepen, zoals notarissen en gerechtsdeurwaarders. Daar is echter een wetswijziging voor nodig. Er moet dan worden vastgesteld wie er toegang tot de gegevens mag hebben, waar nu een grijs gebied bestaat.
Alles bij de bron; Bright