Muziekrechten niet verder oprekken
In een laatste offensief probeert D66 te voorkomen dat de termijn voor naburige rechten wordt verlengd naar 70 jaar. De stap zou ontwikkelingen op internet in de weg staan en schadelijk zijn voor het cultureel erfgoed. Zo stelt ook Europarlementariër Marietje Schaake. Zij is bezorgd, omdat maandag de Europese Raad van Ministers over een voorstel gaat stemmen dat de termijn voor naburige rechten van 50 jaar verlengt naar 70 jaar.
Naburige rechten zijn de rechten voor de daadwerkelijke muzikanten. Dat zijn namelijk niet altijd de schrijvers van de teksten, maar degenen die de werken zelf opvoeren.
Volgens Schaake luisteren de Europese Commissie en de Europese Raad te weinig naar kritiek van consumenten academici. "In haar nieuwste auteursrechtstrategie baseert de Europese Commissie haar auteursrechtbeleid op cijfers betreffende de vermeende schade van ´piraterij´ die op geheel ontransparante wijze tot stand zijn gekomen. Ook GroenLinks-collega Judith Sargentini vindt het oprekken van de termijn volledig onzinnig. “Maar ja het is volledig een gelopen race. Voor haar is het vooral helder dat er een lobby vanuit de entertainmentindustrie is. “De platenbazen hebben de politici volledig aan een touwtje”.
Zij is bezorgd over nog verdere aanscherping van regels als gevolg van het ACTA-verdrag dat Europa tijdens geheime bijeenkomsten met andere landen heeft bedongen. “Dat belooft wat voor het ACTA-debat.”
Alles bij de bron; nu
