Nederland is minder keurig dan wij denken (column)
‘Een ongelooflijk stom idee, een onzalig en rampzalig plan.” aldus voorzitter Reinier van Zutphen van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak.
Sommige ogenschijnlijk saaie onderwerpen zijn helemaal niet saai. Sommige vermeende details zijn van het grootste belang voor het soort land waarin we leven. Griffierechten zijn daarvan een heel goed voorbeeld. Die rechten verhogen is het aantasten van de rechtsbescherming.
Het is toch niet te geloven, mopperde ik na lezing van dit stuk tegen een advocaat die is gespecialiseerd in intellectueel eigendom. „Iedereen roept altijd zo makkelijk: als het je niet bevalt, dan ga je toch naar de rechter, maar dat kan straks helemaal niemand meer betalen.” zelfs als het niet jouw idee om te gaan procederen, betalen zul je voortaan.
Dit is niet echt leuk om te horen over onze fijne rechtsstaat. Die verhoogde griffierechten, waartegen ook de nationale ombudsman al heeft gewaarschuwd, komen er gewoon nog bij. Wee je gebeente als je als burger in een rechtszaak terechtkomt, en zeker als dat tegen de overheid is. De overheid beschermt zichzelf goed en kan lang procederen. Jij, burger die je recht wilt halen, kan dat niet. Zelfs als je minvermogend bent, kunnen de griffierechten stijgen tot maximaal 9.375 euro. En welke minvermogende heeft dat ergens liggen?
„Als de overheid het de burger onmogelijk maakt om tegen diezelfde overheid te procederen, zijn we wel een grensje over, zou ik denken”, zegt Van Zutphen onderkoeld.
Alles bij de bron; nrc (digiabo)
